• 1
  • 2
  • 3
  • 4

gabiony-zvarane-banner3

Svařované gabiony

Svařovaný gabion je konstrukce složená z drátěných sítí vyplněná nejčastěji kamenivem. Svařované gabionové sítě se nejčastěji vyrábějí ze silnějších drátů než gabiony pletené, aby byl svár dostatečně pevný a odolný proti utržení. Drát je speciálně povrchově upravený silnou vrstvou trvanlivé slitiny zinku a hliníku, díky čemuž je dlouhodobě chráněn vůči vlivům počasí. Standartní oko sítí je 100 x 100 mm. V případě použití menší frakce kameniva a nebo z důvodů estetických je možné použít sítí s oky 100 x 50 mm, která mohou být orientovaná horizontálně či vertikálně. 

 

Technické parametry svařovaných gabionů:

 

Velikost oka: 100×100 mm
100×50 mm
Průměr drátu 4,0 mm
Povrchová úprava: silný nános slitiny zinku a hliníku

Svařované gabiony, stejně jako pletené, slouží především při výstavbě opěrných zdí. Jsou tužší a proto je doporučujeme i na stavbu samostatně stojících konstrukcí a gabionových plotů. Tyto gabiony jsou vhodné při atypických konstrukcích díky velké variabilitě jejich sestavení při montáži.

Opěrná zeď anebo plot ze svařovaných gabionů se montuje ze samostatných svařených panelů. Ty dodáváme složené na paletě a svázané páskou. Jednotlivé panely se při montáži skládají do tvaru kvádru anebo kostky pomocí montážních prvků. Na výběr jsou montážní spirály anebo „C“ spony. Při skládání kamenné výplně je třeba dbát na pohledové strany konstrukce, aby stavba splnila nejen užitkovou, ale i estetickou hodnotu. 

 

Tyto konstrukce ve více ohledech předběhli betonové konstrukce. Gabiony se vyznačují možností realizace během celého roku, propustností, vysokou odolností, ekologičností a estetickou hodnotou. Velkou výhodou použití gabionů oproti betonovým konstrukcím je i úspora nákladů. Odhadovaná úspora nákladů při použití gabionové konstrukce je 20-30%. Odhadovaná životnost konstrukce je minimálně 50 let, lze však předpokládat životnost v délce 80-90 let. Na celkovou životnost má vliv více faktorů než je použitý materiál a samotná realizace.